317194318.8dd5717.86b5d6da72cb415ea0ae68db0b5b6f61

Faerské poklady

Nenápadná krajina, chránená divokými vodami Atlantiku, ukrývajúca sa niekde medzi Islandom, Škótskom a Nórskom. Miesto, kde napočítate viac oviec ako ľudí, kľukaté cestičky pripomínajúce bludisko a len hŕstka turistov. “Onďo, to je sen!” s rozžiareným úsmevom dodávam. Surovosť a jedinečnosť Faerských ostrovov je tak prekrásne nádherná, až nám z toho vyráža dych. Tu veru treba dýchať poriadne zhlboka. Faerčania sa totiž pýšia nielen panensky čistým vzduchom, ale aj bezkonkurenčne najčistejšou vodou na svete. 

Pozor, vstup len pre silné povahy! Odvaha, vytrvalosť a schopnosť prispôsobiť sa, sú testované dennodenne. Z toho veru miestami až mrazí. Nuž, niet sa čomu diviť. Klíma sa tu s nikým ani trocha nemazná.

Faerské ostrovy sú súčasťou Dánskeho kráľovstva a pritom je to svet absolútne odlišný. Človek je skúšaný životom na dennej báze. Nie je čas na milosti, nežnosti, treba konať teraz, lebo o 5 minút môže byť všetko inak. Počasie je premenlivé ako život sám. Naplánovať si ho rozhodne neviete. Preto jedným z “must have”, ktoré si rozhodne treba pribaliť na cestu je okrem plánu A aj ten záložný B, prípadne C a D. Mysleli sme si, premenlivejšie ako Island to nebude. Opak je však pravdou. Islandské počasie je oproti tomu faerskému absolútna malina. Čím to však je?

Faerské ostrovy svojou velkosťou, fjordovskou náturou dajú zabrať aj tým najodvážnejším dobrodruhom. V momente, keď padne hmla, človek je doslova stratený. Hmla sa drží ako repíč a ani silný vietor ju nedokáže tak ľahko rozfúkať. Preto treba vyraziť zavčasu a byť vždy pripravený vytiahnuť z talóna ten spomínaný plán B či C.

Faerské v sebe nesú obrovský kus histórie, ktorý žije v súčastnosti. Domorodci stále používajú starý vikingský jazyk, ktorý sa oproti dánčine nevyvíjal míľovými krokmi, ale zachoval si svoju surovosť. Na každom kroku stretávame ľudí so srdcom na dlani, ochotných pomôcť, ako sa len dá. No a čo je to teda vlastne za ľudí? Faerskí farmári? Ale kdeže! Rybári sú to od kosti! A nie len tak hociakí. Hlavnou dobrotou, ktorá plní mrazáky všekých Faerčanov sú veľryby. Nebojte sa, nejde však o ohrozený druh veľrýb. Pre mnohých absolútne neprípustné, my však s pokorou akceptujeme tento ich zvyk. Lov veľrýb má na Faerských ostrovoch dlhoročnú tradíciu siahajúcu až do časov dávno minulých. Buďme úprimní, pre nich je tiež nepredstaviteľné šmáknuť si na takom poctivom guláši z ulovenej diviny 🙂

Náš plán je počas štyroch dní vidieť čo najviac. Celková dĺžka pobrežia 1 117 km nie je predsa nič, čo by sa nedalo zvládnuť za pár dní. 

Faerské dedinky sú skutočným pokladom ostrovov. Čarovná dedinka Eiði, či malebná dedinka Saksun, ktorá vás svojou machovou scenériou absolútne odzbrojí. Za rýchlu cik pauzu rozhodne stojí aj najvýchodnejší cíp ostrovov spolu s mini dedinkou Viðareiði. 

Pozor, podobne ako na Islande aj na Faerských hrozí riziko prejedenia sa vodopádmi! Skutočne neskutočné scenérie sa totiž otvárajú na každom kilometri. Jazero Midvagur, vodopád Fossa, či najznámejší highlight ostrova, vodopád Múlafossur. 

Nie každé hlavné mesto je nositeľom duše krajiny. V prípade Tórshavnu, hlavného mesta Faerských ostrovov to však platí dvojnásobne! Potreba zastavenia sa je viac ako nutná.

Pár pokladov zostalo predsa len neobjavených. Zostali zahalené rúškom hmly, kedy ísť im naproti, by bola absolútna samovražda. Najskôr prichádza pocit sklamania, ale potom si hovoríme, nevadí. Netreba byť predsa chamtivý. Treba postupne, aby sme sa naraz neprejedli. Koniec koncov viete, ako sa hovorí, človek mieni a život mení 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *